Nermin Sena Özger: Ürün kullanma deneyimini özgünleştiren el yapımı he – Yerimizden

Nermin Sena Özger: Ürün kullanma deneyimini özgünleştiren el yapımı her ürün kendi farkını ortaya koyuyor…

Sizi tanıyabilir miyiz?

Sanat ve tasarım doktora öğrencisi, dalış eğitmeni ve doğa aşığı yerel üreticiyim diyebilirim kısaca:) Lisans eğitimimi Endüstriyel Tasarım alanında okudum. Daha sonra yüksek lisansımı Tasarım Çalışmaları alanında, tasarlanmış dalış alanlarının kullanıcı psikolojisi üzerine etkilerini çalışarak tamamladım. An itibariyle Sanat ve Tasarım Doktora programında ders dönemindeyim.

Üretim yeriniz neresi?

Sabunlarımızın yapımını İzmir, Foça’nın küçük bir köyü olan Koca Mehmetlerde 16 dönüm arazimizde gerçekleştiriyorum. 

Neler üretiyorsunuz?

Kendi yetiştirdiğimiz lavanta ve yabani kekiklerden sabun yapıyoruz. Ayrıca henüz 4 yaşında zeytin ağaçlarımız ve ekimini bu sene gerçekleştirdiğimiz Foça karası üzümleriniz var. Yani şu an için sadece sabun ve lavanta son ürün olarak sunuluyor ancak ileride kendi zeytinyağımız, üzümlerimizden şaraplarımızın da olmasını hedefliyoruz.

Sabun yapmaya nasıl başladınız?

Aslında sadece benim tek başıma yaptığım bir iş değil bu sabunların yapımı. Bu bir kadın kalkışması!  Corona yasaklarının ilk başladığı zaman köyden tanıdıklarımız annelerinin yaptığı tüm sabunların satılamadan ellerinde kaldığından yakındılar. Ben de sabunlara bakıp, önce kendim kullandım. Daha sonra bu sabunları eş-dost tüm çevremize yayıp bu ailenin adına sattım. Sonra kendi kullanımım için hem sabun yapımı öğrendim ve sevdim hem de kendi lavantalarımız da yetiştikçe bu sabunları çeşitlendirebilmek için gerekli malzemelerin hepsine sahip olduğumu gördüm. Bir kaç deneme sonrası kendi çiçeklerimi sabunun yapısını bozmadan içine katabileceğimiz ideal oranı tutturduk. Öncelikli amacım burada gönül rahatlığıyla kendim kullanabileceğim ve sevdiklerime önerebileceğim bir sabun yapmaktı.

El emeği ile yapılan ürünlerin üstünlükleri neler sizce?

El emeği ürünlerin en çok farklılaştığı yer bence seri üretim bandının yerine,  her bir ürünün özenle teker teker üretilmesi. Seri üretim ve beraberinde seri tüketim her ne kadar daha etkin görünseler de kişinin ürün kullanma deneyimini özgünleştiren el yapımı her ürün kendi farkını ortaya koyuyor. Evde yapılan sabunun farklılaştığı yer ise “doğal” olma iddiasını taşımasıyla başlıyor. Tabii ki burada bitmiyor. İçeriğinin gerçekten doğal olduğundan emin olmalısınız. Sabun bizim topraklarımızda zeytinyağı ile özdeşleşmiş ve bunun böyle kaldığından emin olmak durumundaydım. O yüzden kendi zeytinyağımız ve çiçeklerimiz dışında başka bir yağ karıştırmamak bizim sabunlarımızın farklılaştığı yer. Faydalarına gelecek olursak, bu sabunlar herhangi bir seri üretim sabundan farklı olarak yapay nemlendirici içermez ancak zeytinyağı oranı da onlara göre daha yüksektir. Zaten ilk kullanımda farkedeceğiniz ilk şey elinizde cildinizde kalan yumuşaklık hissi olacak… Lavanta ve kekik doğru miktarlarda cildimiz, saçımız ve ruhumuz için çok doğru sonuçlar verecek aroma terapi bitkileri olduğundan sabunlarımızın da benzer etkilere sahip olduğunu söyleyebilirim.

Bu hayatta sağlıktan sonraki en büyük dileğiniz nedir?

En büyük hayalimi kocaman bir tablo olarak anlatabilirim; masmavi denizlerde yelken açıp, dalış yaptığım, toprağımı ekip biçerek yaşamımı doğa ile uyumlu sürdürdüğüm ve alternatif bir hayat mümkün diyerek aynı hayali kuran herkese ışık olmayı başarabildiğim anları resmeden bir tablo.

Nermin Sena Özger

Sihirli bir değneğiniz olsaydı, neyi değiştirmek isterdiniz?

Kadınların yönetimde, üretimde ve birlik oluşturmada daha fazla görev almasını dilerim. Dünyayı kadınlar yönetsin isterdim…

Bizimle paylaşmak istediğiniz bir anınız var mı?

İlk defa sabunun nasıl yapıldığını gördüğüm anı unutamıyorum. Zeytinyağının mayalanarak kıvam alması ve bunun saniyeler içinde olması muhteşem bir anıdır benim için...

Yerimizden'in hikayesine  nasıl katıldınız?

Benim hikayem sitenizde kendi ürünlerini satan bir dostum sayesinde oldu. Arkidem’in beni yüreklendirmesiyle sizinle tanıştım. Buna çok memnunum:)

Bu nazik sorularınız ve süreç boyunca beni çok iyi bilgilendirdiğiniz için sizlere çok teşekkür ederim. Dilerim yerimizden.com daha da iyi yerlere ulaşır:)

Hep beraber, Yerimizden ailesine katılarak gücümüze güç kattığınız için asıl biz size çok teşekkür ederiz.  

Nermin Sena Özger’in Stardust Creation koleksiyonu için buraya tıklayınız.


Yorum yap

Yorumların yayınlanmadan önce onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın.

%HSaatler
%MDakikalar
%SSaniyeler
%-dGünler
%HSaatler
%MDakikalar
%SSaniyeler
%-wHaftalar
%-dGünler
%HSaatler
%MDakikalar
%SSaniyeler
%HSaatler
%MDakikalar
%SSaniyeler
%-dGünler
%HSaatler
%MDakikalar
%SSaniyeler
%-wHaftalar
%-dGünler
%HSaatler
%MDakikalar
%SSaniyeler