İade ve Değişim Politikası – Yerimizden

İade ve Değişim Politikası

Aldığınız ürünü  iade etmek istemeniz durumunda,  Yerimizden.com’da yer alan Mesafeli  Satış Sözleşmesi’nde de belirtilen ve aşağıda açıklanan şekilde ürün iadesi yapabilirsiniz.

Hasar görmemiş olan ürün, en geç 14 gün (on dört) içinde iade edilmelidir. İade edilmek istenilen ürünün iade talebinin 14 gün içerisinde tarafımıza bildirilmiş olması gerekmektedir.

Varsa, ürünün faturası da iade edilecektir. Tüzel kişiye kesilmiş bir fatura ise, iade faturası kesilmesi zorunludur.

İade talebiniz için, buradaki linkte bulunan iade talebi formu ile;  sipariş numarası, ürün ismi ve iade nedenini tarafımıza iletiniz.

İade edilecek ürünlerin kutusu, ambalajı, varsa standart aksesuarları ile birlikte eksiksiz ve hasarsız olarak, orjinal paketinde  teslim edilmesi gerekmektedir.

Paketi teslim almadan önce kontrol ediniz; ezik, kırık, ambalajı yırtılmış vb. hasarlı paketi kargo şirketinden teslim almayınız.  Tarafınızca teslim alınan ürünün hasarsız ve sağlam olduğu kabul edilecektir.

Teslim alındıktan sonra ürün iadesi yapılacaksa, ürün kullanılmamalıdır.

Kullanım sonucu oluşan hasarlar ile ilgili olarak ise, destek@yerimizden.com'a e-posta gönderebilirsiniz. Bu durumdaki değişim veya iadeler tamamen üreticinin insiyatifine bağlıdır.

Gelen ürünün, sipariş edilenden farklı olması durumunda, ürünün üreticiye iade edilmesi halinde, gerekli kontroller yapılacak, tarafınıza gerekli bilgi dönüşü en kısa zamanda sağlanacak,  ürün değişimi yapılacaktır. Ürün  tedarikçi firma stoklarında olmaması durumunda siparişiniz iptal edilerek para iadesi işlemi gerçekleştirilecektir.

İade edilen ürünün kargo bedelinin tarafımızdan karşılanabilmesi için,  ürünün tarafımızca belirlenen kargo firması ile gönderilmelidir. Diğer kargo firmaları ile gönderilen iade ürünler için kargo ücreti kabul edilmemektedir. İadenizi gönderdikten sonra, kargo firmasının sizinle paylaşmış olduğu gönderi kodunu  bize destek@yerimizden.com adresine e-mail ile gönderiniz.

Siparişlerin iptali ve iadesi, ürünler tarafımıza ulaştıktan ve iade onayından sonraki 7-10 iş günü içinde ödeme yapılan kredi kartına yapılmaktadır.  

İade edilen ürünlerde düzenlenen kampanya limit tutarının altına düşülmesi halinde, kampanya kapsamında faydalanılan indirim miktarı iptal edilir.

Hangi ürünlerin iadesi mümkün değil?

Yasal düzenlemeler uyarınca,  aşağıdaki maddelerde belirtilen kapsamda iade kabul edilmemektedir.

  • Tüketicinin isteği doğrultusunda veya kişisel ihtiyaçları doğrultusunda, kişiye özel olarak hazırlanan ürünler.
  • Fiyatı finansal piyasalardaki dalgalanmalara bağlı olarak değişen ürünler.
  • Çabuk bozulabilen veya son kullanma tarihi geçebilecek ürünler.
  • Tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olan ürünlerden, iadesi sağlık ve hijyen açısından uygun olmayanlar (iç çamaşırı, mayo, sabun, küpe, kulaklık vb.).
  • Üreticilerimiz tarafından özel günlere yönelik, kişiye özel hazırlanan ürünlerin iadesi kabul edilememektedir.
  • Malın tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olması halinde maddi ortamda sunulan kitap, dijital içerik ve bilgisayar sarf malzemeleri
  • Hediye kartı ve elektronik ortamda anında ifa edilen hizmetler veya tüketiciye anında teslim edilen gayri maddi ürünler.
  • Kişiye özel ürünlerin siparişlerinde, sipariş verildikten ve ürünler hazırlık aşamasına geçtikten sonra , siparişi iptal etme, değiştirme ve/veya cayma isteğinin değerlendirilmesi üreticinin inisiyatifindedir.
  • Ürünler, denenmemiş, bozulmamış ve kullanılmamış olmaları halinde iade edilebilir. Ürünler kullanılmış, yıpranmış, yıkanmış bir şekilde bize ulaşırsa, ödemeli kargo ile size geri göndermek zorunda kalabiliriz. Bu durumda ürünün ücret iadesi yapılmaz.
  • Ürünü satın alırken kullandığınız indirim kuponu varsa, iade işlemi dolayısıyla kupon kodunuz tekrar aktif olmamaktadır, kampanya kodunu yeniden kullanamazsınız.

Hasarlı kargo teslimatı durumunda yapılması gerekenler:

Siparişinizi teslim alırken, kargo görevlisinin yanında paketi kontrol ediniz. Ürünün kusurlu olduğu durumlarda, kargo görevlisinden tutanak tutmasını isteyiniz. Yerimizden.com'dan aldığınız ürün hasarlı ise  ve teslimat sırasında tutanak tutulmadıysa,  destek@yerimizden.com’a e-posta göndererek  iade talebi oluşturunuz. İade talebinizi ileteceğiniz e-postada hasar konusunda  detaylı  bilgi veriniz,  hasara ait fotoğrafları da e-postaya ekleyiniz. Hasarlı ürünler için iade taleplerinin ürün teslimatını takip eden ilk 3 gün içerisinde yapılması gereklidir. Bu şartların sağlanması ile ve ürünü orijinal paketiyle beraber iade edebilirsiniz.

İade ve Değişim ile ilgili her türlü sorunuzu destek@yerimizden.com adresine yazabilirsiniz.

%HSaatler
%MDakikalar
%SSaniyeler
%-dGünler
%HSaatler
%MDakikalar
%SSaniyeler
%-wHaftalar
%-dGünler
%HSaatler
%MDakikalar
%SSaniyeler
%HSaatler
%MDakikalar
%SSaniyeler
%-dGünler
%HSaatler
%MDakikalar
%SSaniyeler
%-wHaftalar
%-dGünler
%HSaatler
%MDakikalar
%SSaniyeler